Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilka minut po wyjściu z pociągu w Szklarskiej Porębie lub w Świeradowie -Zdroju już jesteście na szlaku. Gdzie warto wędrować?

Alina Gierak
Alina Gierak
Wioska  Josefovy Dol leży w sercu Gór Izerskich. Idealne miejsce na całodzienną wycieczkę.
Wioska Josefovy Dol leży w sercu Gór Izerskich. Idealne miejsce na całodzienną wycieczkę. Josefov Dul. cz
Góry Izerskie zachwycają po polskiej i czeskiej stronie. Często rezygnujecie z wycieczek, bo sądzicie, że bez samochodu tu nie dotrzecie. Tymczasem są dogodne połączenia pociągiem. W sam raz na weekendową wycieczkę. Podopowiadamy, jak dojechać i co zwiedzić. Warto to zrobić dla fantastycznych punktów widokowych i ciekawych szlaków.

Spis treści

Pociągiem w Góry Izerskie

Pociągiem dotrzemy w samo serce Gór Izerskich, aż do Jakuszyc (przez Jelenią Górę i Szklarską Porębę). Koleje Dolnośląskie mają kilka dogodnych połączeń.

Od 10 grudnia 2023 roku macie jeszcze jedną możliwość. Dojazd pociągiem z Jeleniej Góry do Świeradowa-Zdroju. Podróż trwa 70 minut. Trasa po 27 latach powróciła do rozkładu jazdy.

O powrocie pociągów do Świeradowa-Zdróju przeczytacie więcej tutaj

Sprawdźcie TUTAJjak jeżdżą pociągi Kolei Dolnośląskich

Można pozostać po polskiej stronie Gór Izerskich albo skorzystać z połączeń po czeskiej stronie i jechać dalej.

Kolej dociera do wielu miast i miasteczek podgórskich: Liberca, Frýdlantu, Harrachova, Hejnic itd. Jeśli macie takie plany, najlepiej skorzystać z biletu euroregionalnego. Przeczytacie o nim TUTAJ

Góry Izerskie ( Jizerské hory) mają nieco inny charakter niż pasmo po polskiej stronie. U nas Góry Izerskie są usłane szerokimi ścieżkami i polanami oraz niewymagającymi podejściami, natomiast te czeskie mają bardziej skalny charakter, ale elementów łagodności również im nie brakuje. Oto propozycje wycieczek.

Wycieczka do Josefovego Dolu w Górach Izreskich

Wioska Josefovy Dol leży w sercu Gór Izerskich, pod największą i najmłodszą zaporą w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kamenicy. Z punktu widokowego Čertov roztacza się piękny widok nie tylko na boczną zaporę, ale i na całą dolinę.

Tanvald Góry Izerskie
Czeskie miasteczko Tanvald znane jest z tras narciarskich i kolei zębatejTanvald.cz

Popularnymi celami turystycznymi są:

  • wodospady na rzece Jedlova,
  • zapora Tortržená,
  • pomnik huty szkła w Kristiánovie
  • punkty widokowe rozsianych po Górach Izerskich. Ich mapę dostaniecie w Informacji Turystycznej w budynku dawnej szkoły.

Najlepiej kupić Bilet Euro Nysa na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.20 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Josefův Důl (z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Smržovce).

W pobliżu stacji kolejowej w Josefovym Dole warto zwiedzić znajdujące się w budynku dawnej szkoły niewielkie Muzeum Regionalne. Następnie ścieżką dydaktyczną, mijając wodospad na Czarnym Potoku, można powędrować do Čertovych Kamieni, na których znajduje się punkt widokowy na okolicę i pobliski zbiornik wodny.

Wybudowany w latach 1976 – 80 zbiornik Josefův Důl o powierzchni 1.4 km² jest największy wśród jezior zaporowych Gór Izerskich.

Po spacerze koroną zapory, wybierzcie się przez Hrabětice na wieżę widokową Slovanka. Ważąca prawie 5 ton żeliwna wieża jest najstarszą tego typu konstrukcją w Czechach. Z tarasu widokowego na wysokości 14 m, roztacza się wspaniała panorama Gór Izerskich, Karkonoszy, a nawet Czeskiego Raju.

Powracacie do stacji kolejowej Josefův Důl, skąd o godz. 16.56 odjeżdża pociąg do Jeleniej Góry, gdzie dotrzecie o godz. 19.38.

Rozkład jazdy kolej czeskich znajdziecieTUTAJ

Jak dojść nad zaporę w Josefovym Dole, zobacz tutaj

Pociągiem na Polanę Jakuszycką i pieszo na Wysoki Kamień w Górach Izerskich

To klasyka wypraw w Góry Izerskie. Trasa ma 16 km i prowadzi przez środkową część Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich.

Pociągiem z Jeleniej Góry dotrzecie na Polanę Jakuszycką. Co dalej?

  • Wędrujecie szlakiem zielonym, widokową drogą zwaną Górnym Duktem Końskiej Jamy. Nie spieszcie się, by podziwiać panoramę Gór Izerskich i Karkonoszy.
  • Docieracie do nieczynnej kopalni kwarcu "Stanisław", która była najwyżej położonym zakładem wydobywczym w Polsce.
  • Szlakiem czerwonym idziecie przez Zwalisko (kilka malowniczych grup skalnych)
  • Docieracie na Wysoki Kamień (1058 m). Na wierzchołku stoi schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach. Jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach.
  • Przez Hutniczą Górkę i Białe Skały (widoki na miasto i zachodnie Karkonosze) schodzicie do Szklarskiej Poręby Górnej
  • O godz. 16.37 odjazd pociągiem do Jeleniej Góry

\

Schronisko Wysoki Kamień
Schronisko powstało w miejscu rozebranego w 1963 roku poprzedniego (drugiego) schroniska, wybudowanego w 1882 roku przez Schaffgotschów. Obiekt odbudowała rodzina Gołbów. Zjecie tu szarlotkę i napatrzycie się na cudne widoki. Nie ma tu noclegów. Pociąg dowiezie was do Jakuszyc lub Szklarskiej Poręby i stąd są szlaki na Wysoki Kamień.
Dorota Mikołajkczuk

Na Tanvaldski Spicak w Górach Izerskich

Tanvald dobrze znają narciarze, bo zima działa tu duża stacja narciarska. Do Tanvaldu dotrzecie z Jeleniej Góry z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Trasa wędrówki o długości 13 km prowadzi fragmentem czeskich Gór Izerskich.

  • Z Tanvaldu zielonym, a później niebieskim podchodzimy na Tanvaldský Špičák (831m).
  • Na szczycie wchodzimy na znajdującą się w pobliżu górnej stacji kolejki krzesełkowej wieżę widokową. Z wybudowanej w 1909 roku kamiennej wieży o wysokości 18 metrów rozpościera się rozległy widok na Góry Izerskie i Karkonosze, a przy dobrej pogodzie również na dalsze pasma Sudetów.
  • Odpoczywamy w pobliskim schronisku na Tanvaldskim Spicaku
  • Schodzimy do Jiřetína pod Bukovou i po minięciu znanej fabryki zabawek drewnianych skręcamy do wsi Záhoří.
  • Niebieskim szlakiem schodzimy do Smržovki. Powyżej miasta mijamy wzgórze Vyhlidka z interesującym widokiem na miasto i wiadukt kolejowy na trasie do Tanvaldu. Na skałkach znajdują się liczne kociołki wietrzeniowe. Największy o średnicy 1.3 m nazywany jest Diabelską Studzienką.
  • O godz. 17.12 odjeżdża ze Smržovki pociąg do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej)
  • O godz. 19.38 docieramy do Jeleniej Góry

Kolej zębata w Tanvaldzie w Górach Izerskich

Możecie pozostać w Tanvaldzie, by przejechać się "Zębatką. To linia kolejowa Tanvald-Kořenov-Harrachov, jedyna taka w Czechach i najbardziej stroma. Na tej trasie największym problemem dla lokomotyw było hamowanie.

Najpierw kwestię tę rozwiązano dzięki zębatce, później pojawiły się nowocześniejsze rozwiązania, ale na pewnym odcinku zachowano kolej zębatą.

Trasa czynna jest przez cały rok. Pociągi skomunikowane są z komunikacją miejską.
Rozkład jazdy "Zębatki" znajdziecie TUTAJ

Na trasie z Tanvaldu do Harrachova można podziwiać szereg ciekawych sztucznych obiektów, takich jak np. pięć tuneli, z których najdłuższy ma 940 metrów, zachowaną do dziś dwupasmową szynę zębatą w osi toru o długości 4,43 km na siedmiokilometrowym odcinku Tanvald – Kořenov z różnicą poziomów 235 metrów i maksymalnym nachyleniem nawet 58 promili, największym w Czechach.

Z zabytkowego dworca w Kořenovie (701 m n.p.m.) kolej ciągnie się dalej szerokim łukiem w kształcie podkowy przez most na rzece Izerze o wysokości 26 metrów, przez który przejeżdża z Gór Izerskich w Karkonosze i dociera do stacji w Jakuszycach.

Z Tanvaldu można dojść na Mały Spicak. Zobacz jak

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piechowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto