MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Bastionu Sakwowego we Wrocławiu już w sobotę! Impreza na Wzgórzu Partyzantów. Uwaga [wstęp wolny]

Tomasz Pawlak
Tomasz Pawlak
Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji.
Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji. ZIM
Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji. Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów to nie tylko zabytek o bogatej historii, ale także miejsce tętniące życiem kulturalnym i społecznym. Jego otwarcie po renowacji to doskonała okazja do odkrycia na nowo tego wyjątkowego miejsca we Wrocławiu. Zapraszamy do odwiedzenia Bastionu Sakwowego i cieszenia się jego urokami oraz atrakcjami przygotowanymi na dzień otwarcia i później.

Spis treści

Historia Bastionu Sakwowego

  • XVII wiek: Bastion Sakwowy, znany również jako Bastion Polny, został zbudowany jako część fortyfikacji miejskich Wrocławia. Jego budowę rozpoczęto w 1642 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, jako element obrony miasta.
  • XIX wiek: W połowie XIX wieku bastion przeszedł modernizację, stając się częścią systemu obronnego Wzgórza Partyzantów, które było wówczas znane jako Liebichshöhe (Wzgórze Liebicha). Zmieniono go w punkt widokowy i miejsce spacerowe.

Zastosowanie militarne

Bastion pełnił funkcje militarne, będąc elementem umocnień miejskich chroniących Wrocław przed najazdami. Jego strategiczne położenie pozwalało na kontrolę otoczenia i skuteczną obronę przed wrogami.

Otwarcie Bastionu Sakwowego we Wrocławiu
Bastion Sakwowy, znany również jako Bastion Polny, został zbudowany jako część fortyfikacji miejskich Wrocławia. Jego budowę rozpoczęto w 1642 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, jako element obrony miasta.TVP3

Przemiany architektoniczne

  • Na przestrzeni lat bastion był wielokrotnie przekształcany. W XIX wieku dodano elementy dekoracyjne, tworząc z niego atrakcyjne miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Wrocławia.
  • W okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej, bastion stopniowo tracił na znaczeniu militarnym, stając się bardziej miejscem kulturalnym i rekreacyjnym.

Renowacja i współczesność

W ostatnich latach Bastion Sakwowy przeszedł gruntowną renowację. Celem prac było przywrócenie mu dawnej świetności, jednocześnie dostosowując go do potrzeb współczesnych mieszkańców i turystów.

Otwarcie Bastionu Sakwowego we Wrocławiu
Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji.ZIM

Ciekawostki

  • Nazwa "Sakwowy": Nazwa bastionu pochodzi od dawnego określenia "sakwa", co oznaczało torbę lub worek. Nazwa może nawiązywać do kształtu bastionu lub do przechowywanych tam zapasów.
  • Liebichshöhe: Dawna nazwa Wzgórza Partyzantów, na którym znajduje się bastion, pochodzi od Johanna Liebicha, niemieckiego przedsiębiorcy, który w XIX wieku przyczynił się do rozwoju tego miejsca jako parku rekreacyjnego.

Otwarcie bastionu

Już w sobotę, 8 czerwca, od godziny 10, Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji, które potrwają do godziny 15. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Atrakcje Dnia Otwarcia

Bicie Monet: - Pierwszy tysiąc odwiedzających będzie miał możliwość wybicia pamiątkowej monety.
XIX-wieczne Stroje: - Na terenie Bastionu spotkamy osoby przebrane w stroje z XIX wieku, które chętnie pozują do zdjęć.
Koncerty Zespołu „Echo Wrocławia”: - Pięcioosobowy zespół grający na czterech saksofonach i cajonie będzie umilał spacery po Bastionie kilkoma 15-20-minutowymi występami.

Otwarcie Bastionu Sakwowego we Wrocławiu
Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów ponownie otwiera swoje bramy po gruntownej renowacji.ZIM

Kawiarnia i Restauracja

  • Kawiarnia i restauracja zarządzana przez firmę Freeride, znaną z prowadzenia Piwnicy Świdnickiej i pubu Pinta, będą dostępne na stałe od lipca (kawiarnia) i jesieni (restauracja).
  • Podczas dnia otwarcia goście będą mogli skosztować kawy i słodyczy serwowanych przez najemców lokali gastronomicznych.
  • Konkurs na nazwę kawiarni, zorganizowany 23 marca, zostanie rozstrzygnięty w dniu otwarcia.

Edukacja i Historia

  • Profesjonalny przewodnik będzie opowiadał o historii Bastionu Sakwowego.
  • Dodatkowo, poprzez skanowanie kodów QR, będzie można wyświetlać filmiki z opowieściami o przeszłości Bastionu na smartfonach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie Bastionu Sakwowego we Wrocławiu już w sobotę! Impreza na Wzgórzu Partyzantów. Uwaga [wstęp wolny] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na piechowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto